Støtter nytt forbud mot sidestilte russebusser

26. mars, 2025

Regjeringen ønsker en tryggere og mer inkluderende russetid. Samferdselsdepartementet ba derfor Statens vegvesen om å vurdere et forbud mot bruk av sidevendte seter og ståplasser i busser under kjøring. Nå er forslaget klart og Forbrukerrådet støtter Statens vegvesens vurdering.

Russebusser med sidevendte seter og ståplasser fungerer i praksis som rullende festlokaler, og utgjør en stor trafikksikkerhetsrisiko. Slike busser er imidlertid de mest attraktive blant russen. Det er problematisk av flere grunner.    En ting er nevnte trafikksikkerhetsrisiko. En annen ting er forbrukerrettighetene som ofte settes under hardt press i møte med bussaktørene.

– Det er viktig å påpeke at Forbrukerrådet unner russen en trygg og minnerik russefeiring. Men over tid har vi sett en rekke skrekkeksempler på at forbrukerrettigheter blir satt på prøve når elevene begynner å planlegge, og etter hvert gjennomføre, russefeiringen.  Derfor har vi også jobbet med en ulike problemstillinger knyttet til russefeiringen, forteller fagsjef i Forbrukerrådet Thomas Iversen.

Forbrukerrådet deltar i prosjektet «Endret avgangsfeiring 2026» i regi av fylkeskommunene, som har som mål å legge en strategi- og handlingsplan for en mer inkluderende russefeiring.

Thomas Iversen.Foto
Foto: Forbrukerrådet

Store utfordringer i markedet

Forbrukerrådet opplever hvert år å få henvendelser om problemer i russemarkedet. Eposter og telefoner kommer fra russen selv, men også russeforeldre som med bekymring ser at barna binder seg til dyre og dårlige avtaler. Det er særlig problemstillinger knyttet til russebussmarkedet som utmerker seg. 

– Det er fordi det er stor økonomisk risiko forbundet med kjøp og leie av busser i et knapphetsmarked. Med relativt få busser på veiene, ser vi eksempler på vilkår som bærer preg av å være avtalerettslige minefelt, og som i verste fall kan sette avgangselevene i dyp gjeld. Særlig ille er bindende forskuddsbetaling av betydelige pengebeløp, sier Iversen.

Et forbud mot bruk av kjøretøy med ståplasser og sidevendte seter under kjøring vil bidra til å redusere trafikksikkerhetsrisikoen knyttet til bruken av busser som rullende festlokaler, men det vil også kunne bidra til å få bukt med en markedsdrevet russefeiring.  

– Vi mener at de langsiktige fordelene ved forbudet vil oppveie de kortsiktige økonomiske konsekvensene av innføringen, sier Iversen.

Han mener også at flere russegrupper som skal feire i 2026 bør prøve å få pengene sine igjen, eller å finne andre løsninger.  

– Hvis du har leid en russebuss for feiringen i 2026 som blir ulovlig før den tid, bør gruppen raskt ta kontakt med selskapet og undersøke hvilke løsninger som finnes. De som har kjøpt buss med overtakelse i 2026 bør undersøke mulighetene for å heve kjøpet før levering, avslutter Iversen. 

Russegrupper som overtar bussen allerede i 2025 eller som allerede har overtatt den, må se seg om etter muligheter for å tilpasse den eller selge den ut av landet.
  

Tips og råd til russen

Forbrukerrådet har utarbeidet en liste med tips og råd til russen, som de bør gå igjennom før de signerer på kontrakter de eventuelt inngår i forbindelse med russefeiringen. Hele listen finner du her:

nærbilde av kommunikasjonsrådgiver Maren Struksnæs.Foto

Maren Van Buren Struksnæs

Kommunikasjonsrådgiver – forbrukerrettigheter og digitale spill

Abonner på vårt nyhetsvarsel Sjekk Forbrukerrådets podcast

Relaterte saker